top of page
  • Bioteaduste Üliõpilaste Selts

Parimad kohad õppimiseksAutorid: Linda Sootak, Anita Lipu, Jana Tammemets, Juhan Mattias Laipaik, Tuuliki Pomerants


Uus semester on alanud ja on aeg uuesti end viia kooli lainele. Peab taas hakkama õppima ja mitte nii kaugel olevateks eksamiteks valmistuma. BÜSi blogi varasemates artiklites on teemaks olnud kuidas õppida ja seal on rõhutatud keskkonna olulisust. Fakt on see, et õppimiseks on palju kohti ja igal ühel neist on omad eelised ja puudused. Selle postituse jaoks oleme välja valinud 4 kohta Tartus, mida soovime lähemalt tutvustada.


Kodu


Kodu on kallis igaühele, kuid tihtipeale muutub kodus õppimine tüütuks, üksluiseks või isegi võimatuks. Kodu võiks olla ju see koht, kus saab puhata ja mõtted koolitööst eemale saada. Toome mõned soovitused ja näited nii enda elust kui ka interneti avaruste tarkustest, mis aitaksid teil äkki kodus õppimise efektiivsemaks muuta.

Esiteks jaga oma korteri, ühika või maja toad sektsioonideks, millel on kindel eesmärk. Nagu näiteks loo oma magamistoas kaks osa: üks õppimiseks ehk sinu kirjutuslaud ja raamaturiiul, teine puhkamiseks ehk sinu voodi, riidekapp, telekas, tugitool jne. Iga kord, kui sa õppima hakkad, ole selles kindlas tsoonis ja püüa endale sisendada, et see on see, mis sa hetkel teed. Viska telefon mujale ja pane valmis kõik vajalikud esemed, mida kasutama hakkad – märkmik, süleavuti, veepudel, väike snäkk, pliiatsid, pastakad jne. Kui aga oled nii-öelda puhketsoonis, siis püüa õppimisega seotud asjad mujale panna ja olla hetkes ning puhta, sest see on ka oluline osa õppimisprotsessist. Alati on ka hea koostada endale plaan millal-mida õppida ja muul ajal tegeled oma tegemistega. Kui elad kellegagi koos, näiteks perega või elukaaslasega, anna neile teada, et nüüd on sinu õppimisaeg ja soovid ainult sellele keskenduda.

Kui aga need soovitused on läbiproovitud ja kodus õppimine ei ole lihtsalt sulle, siis proovi aga järgmiseid kohti. Tähtis on katsetada ja leida just endale ideaalne õpikeskkond.


Kohvik


Vahel on õppima hakkamiseks vaja natuke motivatsiooni ja uut keskkonda. Kui kodus tundub olevat liiga palju tähelepanu kõrvale tõmbavaid faktoreid, raamatukogu tundub liiga hall ja vaikne ja tudengiruum ei kutsu, kuna TÜMRIsse ei taha „vabal ajal“ minna, on hea lahendus mõni kohvik – näiteks Kaubamaja väike või Rüütli tänava suur Säde. Seal saad end motiveerida tassikese kohvi ja saiakesega, õhkkond on seal rahulik ja soe ning taustaks mängib vaikselt muusika. Väga mõnus end mõnda kaugemasse nurka istuma sättida, alustuseks midagi juua ning siis arvuti või vihik välja võtta ja tööd tegema hakata. Kui ajutööst väikest pausi vaja on, saad veel ühe saiakese osta ja veidi aega kohviku õhkkonda nautida. Hea on see, et kohvikus ülemäära palju tegemist pole ja tähelepanu on tänu sellele kerge töö juures hoida, kuid samas peletab õhkkond, kohvihõng ja vaikne tausta sumin stressimõtted eemale.


Raamatukogu


Uus semester, uus mina. Kas tuleb tuttav ette? Paljudel tekib iga semestri lõpus mõte, et oleks võinud varem eksamiteks valmistumisega alustada, et oleks võinud materjalid loengutega paralleelset läbi töötada. Semestri lõpp tundub nii kaugel olevat, kuid ometi lendab aeg märkamatu kiirusega ja ei jõua silmi pilgutada kui on juba vastlapäev, munadepühad, emadepäev, eksamid ja semestri lõpp.


Raamatukogu on üks parimaid kohti, kus õppida. See on üsna tugev väide, kuid sellel on palju toetavaid põhjuseid. Esiteks, seal on vaikne ja palju vähem segavaid faktoreid, mis esinevad kus iganes mujal, näiteks kodus võib olla pere, koduloomad, külmkapp, mugav diivan ja voodi. Teiseks, kui näed, et inimesed sinu ümber on keskendunud ja tegelevad oma asjadega, siis tekib endal motivatsioon ka oma asjadega tegeleda. Endal tekib ebamugav tunne kui istud telefonis või tegeled millegi muuga, kuna kõik teised on süvendunud. Kolmandaks, raamatukogus on mitmeid erinevaid kohti, kus õppida - ainult vali, mis sulle kõige sobilikum on. On olemas 2. korruse lugemissaal, saab broneerida üksikuid tube, 3. korruse lugemissaal, kus on olemas ka pehmed toolid ja diivanid. Neljandaks, kui keha muutub istumisest kangeks, siis on võimalik raamatukogus ringi jalutada ja vahemaad on suuremad kui kodus. Lisaks on raamatukogus 3.korrusel jõusaal, kus on võimalik venitada, joosta jooksulindil, tõsta hantleid jne. Viimase sessiooni ajal oli kõige suureks avastuseks, et raamatukogus on olemas ka ruum( 3.korrusel jõusaali kõrval), kus saab süüa enda kaasa toodud sööki, aga kui enda sööki pole, siis on võimalik Gaudeamus kohvikus lõunatada või kohvi juua. Raamatukogul on tohutult palju plusse, miinustest saab välja tuua ainult selle, kui keegi natuke lärmakam on lugemissaalis ja segab keskenduda, kuid kui juba oled keskendunud, siis tegelikult ju miski ei sega oma asju tegemast.


Tudengiruum


TÜMRI tudengiruum on sarnane raamatukogule, olles kohaks, mis meenutab hubasuse poolest kodu, ent millega ei kaasne kodus õppimise segavad aspektid. Erinevalt raamatukogust on tudengiruumis õppijatel ilmselt suurem kalduvus korrata koos sõpradega, kuna selle paiga ainulaadsus tähendab seda, et tihtipeale võib seal paratamatult kokku saada ka teiste tudengitega. Artiklit lugevatele introvertidele võib see tunduda kui paras õudukas, kuid seltskondlikel inimeste jaoks, kes usuvad väitesse “teamwork makes the dream work” on see suurepärane paik, kus kaasõppuritega maha istuda ning ajurünnakut korraldada.

Eelnevalt mainitu ei peaks siiski ka tähendama, et endassetõmbunumad inimesed meie seas tudengiruumi vältima peaksid. Suurem osa ajast on tudengiruum täiesti mittehõivatud pärusmaa, mis vaid ootab avastamist. Need, kes on selleks väljakutseks valmis leiavad, et tegelikult on ruumi kööginurk ning eraldi tahvliga konverentsiruum ikka paganama mugavad. Ei saa ka alahinnata pakutavaid meelelahutusvõimalusi, sealhulgas ka lauatennise lauda – on loomulik, et raske töö vahele käivad ka pausid.

Üldjuhul on BÜS-i liikmed selle paigaga juba tuttavad, kuna väga paljud organisatsiooni sündmused võtavad aset just nimelt seal (ning hea põhjusega!). Seetõttu võib tudengiruum paljude seas juba praegu olla südamelähedane koht, mille mugavuste ja mahutavusega on nad rohkem kui tuttavad. See ei tähendaks aga, et ka uustulnukad ei oleks teretulnud. Seega, järgmine kord, kui liigud mingil põhjusel mööda Omicumi hoonet ringi ja tahad teha pausi õppimiseks või kasvõi lihtsalt puhkamiseks, siis ära karda kiigata üle tudengiruumi ukse.Kui meelepärane koht on leitud, saab õppima hakata. Arvestada tuleb ka sellega, et õppimiseks on palju erinevaid stiile ja arendama peab ka enda õpiharjumusi. Õnneks on büsi blogis postitused, mis selgitavad mõlemat ja need saab leida siit:

425 views0 comments

Comments


bottom of page