top of page
  • Bioteaduste Üliõpilaste Selts

Töötoad BÜSi stiilis

Updated: Oct 27, 2021

Autorid:Linda Sootak, Jana Tammemets, Anita Lipu

Meedia töögrupp


Bioteaduste Üliõpilaste Selts sai septembris läbi viia kolm erinevat töötuba nii Teadlaste Öö festivali kui ka Tudengipäevade raames. Siin blogipostituses tutvustame täpsemalt mis need töötoad endast kujutavad.


Geelküünalde valmistamise töötuba:


Me oleme kõik kuulnud tavalistest küünaldest ehk vahaküünaldest, kuid mis on geelküünlad? Sisuliselt on need tavalised küünlad, mis on vaha asemel tehtud kindlast geeljasest materjalist. Geel koosneb 95% mineraalõlist ja 5% resiinist ehk vaigust. Kasutatakse kolme erinevat geeli. Nende erinevus seisneb tiheduses – mida tihedam on geel, seda rohkem hoiab geel lõhna enda sees ja ei lase kaunistustel põhja laskuda.Teadlaste Öö Festivali raames korraldas BÜS erinevaid töötubasid, millest üks oli geelküünalde valmistamise töötuba. Töötuba toimus TÜMRI tudengiruumi köögis ning osalejaid oli kokku 10. Õhtu algas lühikese ajaloo tunniga, kus BÜS-i liikmed Carolin Kuuskmäe ja Andres Reintam rääkisid küünalde ajaloost. Kohapeal pakuti osalejatele sooja teed ja maitsvaid suupisteid. ”Idee oli luua hubane meeleolu, nagu oleks vanaema,” nentis Carolin. Järgmisena tuli selgitada, kuidas üldse valmistada geelküünlaid ning käia üle ka ohutusnõuded.


Esmalt peab geeli sulatama, mis võtab üksjagu aega. Samal ajal saab valmistada purgid ette. Täpsemalt peab kinnitama tahi purgi põhja ja seejärel kaunistama enda valitud kaunistustega. Vaikus olid kuivatatud lilled, liiv, pärlid kivid ja sinine värv. Kusjuures purgid olid ostetud taaskasutusest. Järgmiseks etapiks on geeli valamine purkidesse, mida peab tegema ettevaatlikult, et mitte ennast põletada ja et kaunistused ei läheks paigast ära. Peale 15 minutit peaks geel olema tahkunud ning küünlad ongi valmis!


Tagasiside osalejatelt oli väga positiivne. Mitmed ütlesid, et osaleksid veel kord ning kutsuksid ka sõbrad kaasa. Tahame tänada Kultuurkapitali, kelleta ei oleks me neid vahvaid töötubasid saanud korraldada. Muidugi täname ka kõiki toredaid osalejaid.


Vahakanga töötuba:


Vahakangas on alternatiiv toidukilele, mida saab korduvkasutada ja hõlpsasti toidu ümber mässida. Teadlaste Öö festivali raames toimus vahakanga meisterdamise töötuba, mille käigus tuli välja, et selle valmistamine polegi nii kerge, kui pealtnäha tundub. Vahakangas on üpriski uudne meetod toidu säilitamiseks ning tundus, et paljud osavõtjad polnud sellest enne kuulnud.Vahakanga valmistamiseks on vaja endale meeldivas suuruses tükki puuvillast riiet, mesilasvaha (soovitatavalt graanuleid) ja soovi korral jojobaõli, mis annab vahakangale suurema painduvuse ja pehmuse. Valmistamiseks tuleb esmalt sooja panna ahi - täpset kuumust peab ise hindama, ahi peab olema nii soe et vaha sulaks, kuid ei hakkaks kõrbema (umbes 75-125 kraadi). Seejärel aseta küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile kangatükk ning puista sinna mesilasvaha graanuleid. Voldi kangas pooleks, lisa veel graanuleid, voldi veelkord pooleks ning pane kangavoltide vahele veel veidi mesilasvaha. Pane kangas küpsetusplaadiga ahju, kuni kogu vaha on sulanud.


Mõned näpunäited, et kõik läheks sujuvalt: 1) ära lisa vaha nii palju, et kangas seal sees ujuma hakkaks, 2) ära pane ahju liiga kõrgele temperatuurile, muidu hakkab vaha kõrbema.


Kohvipaksust lillepoti valmistamise töötuba:


BÜS korraldas Teadlaste Öö Festivali raames kohvipaksust lillepoti valmistamise töötuba. Töötuba viidi läbi AHHAA keskuses ning see sai toimuda tänu kultuurkapitali toetusele. Lillepotte tulid meisterdama nii täiskasvanud kui ka lapsed, kokku oli 10 osalejat. Töötoa esimesed 50min valmistati lillepotte, siis saadi rohkem teada kohvi ajaloost ja põnevatest faktidest, lõpetuseks toimus ka Kahoot, kus parim premeeriti magusa auhinnaga.


Töötoa idee sündis kevadel, kui BÜSi kolm liiget Analiis Veeremaa, Carolin Kuuskmäe ja Andres Reintam osalesid ENLi (Eesti Noorteühenduste Liit) teenusdisaini programmis. ENLi teenusdiasini programmi eesmärgiks oli anda osalejatele kolme kuu ja nelja töötoa käigus oskused ja teadmised, et läbi oma tegevuse teenida rahalist tulu. Programmi jooksul saadi professionaalset juhendamist, et leida BÜSi sihtgrupi vajadused ning oma oskused ja pädevused. Lisaks nõustasid terve protsessi jooksul ka kogenud ettevõtjatest mentorid.


Töötoa korraldajatel oli kokku 8 kohtumist, kus erinevate tabelite, uuringute ja mõttekaardi tehnikate abil saigi koolitused loodud (kohtumiste hulka on arvestatud ka ENLi programmi raames tehtud kohtumised). Töötoa korraldaja Analiis ütles, et kohvipaksust lillepoti valmistamine oli nende jaoks eksprompt pakkumine ühes geelküünaldega ning neid oli hea kohe praktikasse panna.


Kohvipaksust lillepoti valmistamise töötuba meeldis osalejatele, kuid see ei sujunud korraldajate jaoks nii ladusalt nagu oli planeeritud. Nimelt jäi lillepoti ühest komponendist puudu ning kiire Analiis jooksis poodi varusid täiendama. Teiseks kuivasid lillepotid ahjus liiga kaua ja töötoa aeg venis pikemaks, kui oli algselt planeeritud. Kodus katsetades oma ahjus pole palju lillepotte korraga ning niiskustase on madalam, seega kulus kodus kuivamiseks vähem aega. Kuid õnneks lõpuks tuli kõik ilusti välja ja osalejaid ei häirinud äpardused.84 views0 comments

Comments


bottom of page