Kutsu BÜS oma kooli külla!


Meie hariduse töögrupp pakub loenguid kolmel teemal: mikrobioota, nutrigenoomika ja haigustekitajad.

Kõik loengud puudutavad olulisemaid mõisteid bioloogias ning annavad hea ülevaate bakteritest inimese sees ja keskkonna mõjudest meie geenidele. Täpsemad sisukirjeldused on leitavad allpool ning ühe loengu kestvus on vastavalt teie soovile 45-90 minutit. 

 

Aega loengu pidamiseks on võimalik kokku leppida kontakteerudes hariduse töögrupi juhiga Katariina Kordemets meiliaadressil katariina.kordemets@gmail.com või kirjutades meie üldisele meilile bysselts@gmail.com.

Mikrobioota - “Sinu 100 triljonit kaaslast”

Tund keskendub meie soolestiku mikroobidele. Kõigepealt räägime, mis üldse on mikroobid ning mis rolli nad inimeses mängivad. Seejärel keskendume täpsemalt soolestiku mikrobiootale ning räägime, kuidas ja mil määral mikroobid mõjutavad inimese tervist. Lisaks teeme selgeks, mis on pre- ja probiootikumid, mis on antibiootikumid ja kuidas nad mõjutavad soolestiku mikrobiootat. Puudutame ka Tartu Ülikoolis tehtud teadustöid Helluse bakteritest ja levaanist. Kõige lõpetuseks räägime ka sellest, millised on tulevikusuunad ehk täpsemalt fekaalisiirde teraapiast ning ka vitamiine sünteesivatest bakteritest.

Loeng on sobilik nii põhikooli- kui ka gümnaasiumiõpilastele.

 

Nutrigenoomika - “Toit meie geenidele”

 

Loeng keskendub peamiselt sellele, kuidas on inimeste toitumisharjumused seotud nende geenidega. Sissejuhatuseks tutvustame, mis on DNA ning kuidas geenid täpsemalt avalduvad. Seejärel seletame lahti nutrigenoomika mõiste ja arutleme, miks see teadus vajalik on. Räägime erinevatest toitumisega seotud haigustest ning toome näiteid genoomi ja toitumise vahelistest seostest. Loengu lõpetuseks arutame ka seda, miks kõigile inimestele ei mõju ravimid samamoodi ja kuidas seda probleemi saaks tänu personaalsele meditsiinile lahendada.

Loeng on suunatud eelkõige gümnaasiumiõpilastele.

Haigustekitajad ja vaktsiinid

Loengus tutvustame erinevaid haigustekitajaid, räägime vaktsiinide avastusloost ja esimestest vaktsiinidest. Vaktsineerimise vajalikkuse põhjendamiseks seletame, kuidas täpsemalt vaktsiinid töötavad ning kuidas neid toodetakse. Lisaks tutvustame karjaimmuunsuse põhimõtet ja lükkame ümber mõned vaktsineerimisega seotud müüdid. Loeng on suunatud eelkõige gümnaasiumiõpilastele. Loengu kestus 45 min.